Алжирски студент со чекан се обиде да убие полицаец во Париз

Свет
Typography

Алжирски студент извикувајќи “ова е за Сирија”, се обиде да нападне полицаец пред париската катедрала Света Богородица во француската престолнина Париз.

Човекот чие име се чува во тајност, бил застрелан од полицијата откако претходно се обидел со чекан да му ја скрши главата на полицаецот, кој патролирал со двајца колеги на плоштадот пред популарната туристичка атракција, пишува “Дејли мејл”.

Напаѓачот е застрелан во областа на градниот кош и тоа два пати. Во него, освен чекан, биле пронајдени ножеви и друг вид на оружје. Напаѓачот изјавил дека е “Војник на калифатот” Исламска држава “, соопштил извор, запознаен со текот на истрага за случајот.

 Францускиот министер за внатрешни работи Жерар Коломб изјави дека напаѓачот додека се обидувал да им се нафрли на полицајците извикувал: “Ова е за Сирија”.

“Мажот се појавил зад полицајците и, вооружен со чекан, почнал да удира еден од нив. Неговите колеги реагирале и го застрелале “, рече Коломбо пред новинарите.

 Според него, мажот во моментов е “во болница”. Според министерот, напаѓачот дејствувал најверојатно сам.

 

 

Регистрирајте се со вашето име и емаил адреса на нашиот сервис и бидете секогаш во тек со новости од Македонија и Светот.