Најактуелни новости по категорија

Grid List

Властите во северногрчките области Ксанти и Тракија презедоа мерки за да го спречат ширењето на птичјиот грип во нивните региони по откриено огниште на заразата во Хасково.

Шпанската полиција потврди употреба на гумени куршуми против неколку групи демонстранти, кои ги окупираа гласачките секции во каталонскиот град Барселона, објави АФП.

Северна Кореја од друга страна одбрала конфронтација со светската заедница и развој на нуклеарно оружје, кое моментално брзо се усовршува.

Почитувани, ни преставува задовоство да ве информираме дека поради актуелните ситуации во земјава порталот се враќа во употреба. 

Утринава околу 03:00 часот маж де самоуби скокајќи од зграда во скопската наделба Капиштец.

Фудбалер тешко повреден во оружен инцидент на улица Владимир Комаров

Девизните и стокови пазари во почетокот на август создадоа некои значајни добивки.

Владиниот економски тим предводен од премиерот Зоран Заев денеска ќе има средба со членови на Стопанската комора на Северозападна Македонија (СКСЗМ).

Бугарската Влада денеска го одобри Меморандумот за соработка меѓу министерствата за транспорт на Бугарија и на Македонија за развој на железничкиот сообраќај меѓу двете земји.

Три трагедии во Македонија изминатиот ден.

Петмина повредени меѓу кои и тримсечно бебе се повредени во сообраќајка кај патарината кај селото Глумово. Комбе со скопски регистарски ознаки, со голема брзина најпрво удрило во кабина за наплата, а потоа во автомобил во кој се наоѓали имало 5 државјани на Албанија, а меѓу нив и 3- месечно бебе.

Сообраќајот на автопатот Неготино – Гевгелија утринава од 07:10 часот е во прекин за товарни возила, а за патнички возила се одвива со наизменично пуштање.

Регистрирајте се со вашето име и емаил адреса на нашиот сервис и бидете секогаш во тек со новости од Македонија и Светот.