Српски бизнисмен сака да направи своја екипа во Формула 1 шампионатот

Мотоспорт
Typography

Српскиот бизнисмен, Зоран Стефановиќ имаше два неуспешни обиди да направи своја екипа во најсилното автомобилистичко натпреварување, Формула 1.

Српскиот бизнисмен, Зоран Стефановиќ имаше два неуспешни обиди да направи своја екипа во најсилното автомобилистичко натпреварување, Формула 1.

Најпрво, тој се обиде да го искористи излегувањето на Тојота и да ја внесе екипата на Стефан ГП во 2010 година, за пред три години да се обиде да влезе на местото на распаднатата Маруси.

Сега, одново се појавија шпекулациите, кои велат дека тој имал состанок со Рос Браун и побарал „зелено светло“ од Светската автомобилистичка федерација (ФИА) за 2019 година.

Новите сопственици на Формула 1 шампионатот најавија дека ќе има зголемување на бројот на екипи од наредната сезона, што би можела да биде шансата за Србинот.

Регистрирајте се со вашето име и емаил адреса на нашиот сервис и бидете секогаш во тек со новости од Македонија и Светот.