Изминатите седмици шпекулациите дека Porsche ќе влезе во Формула 1, каде ќе се врати како снабдувач на мотори, станаа се посилни, особено откако шансите на брендот да се појави во Формула Е се намалија по потврдата на Audi дека го купил тимот на Abt.

Луис Хамилтон ја оствари една од најдоминантните победи во неговата кариера на трката за Големата Награда на Велика Британија на патеката Силверстоун, а Валтери Ботас се погрижи за еден-два победа за тимот на Mercedes.

Електрификацијата навлегува се побрзо и во светот на мотоспортот – Formula Е стигна до третата сезона и се развива се побрзо, наскоро ќе бидеме сведоци и на тркачки шампионат со електрични Tesla Model S автомобили, а фановите беа сведоци на различни проекти за електрични прототипи кои стартува во Ле Ман.

Зделката за испорака на мотори Honda на швајцарскиот тим во Formula 1, Sauber пропаднала, соопштија неколку независни извори, но информациите се уште не се потврдени од ниту една од двете страни.

Повеќе артикли...

Регистрирајте се со вашето име и емаил адреса на нашиот сервис и бидете секогаш во тек со новости од Македонија и Светот.