Македонската машка јуниорска репрезентација за ракометари до 21 година забележа победа во првиот контролен меч со селекцијата на Катар, во Доха, во рамките на подготовките за учество на Светското првенство (СП) во Алжир од вторник до 30 јули.

Унгарскиот шампион, Веспрем ја одби поканата и нема да учествува на Светското клупско ракометно првенство. Причината за оваа одлука е фактот што Супер Глоуб турнирот се совпаѓа со годишниот јубилеј на тимот.

Ракометните федерации на Македонија и на Словенија изразија подготвеност заедно дa конкурираат за организација на машките сениорски европски првенства во 2022 и во 2024 година, за што и испратија официјална кандидатура до(ЕХФ).

Сопственикот на европскиот ракометен шампион, Вардар, Сергеј Самсоненко, ќе биде нов генерален менаџер на руската ракометна репрезентација додека улогата на селектор ќе му биде доделена на директорот на „вардарци“, Едуард Кокшаров.

Повеќе артикли...

Регистрирајте се со вашето име и емаил адреса на нашиот сервис и бидете секогаш во тек со новости од Македонија и Светот.