Сѐ повеќе ѕвезди во професионалните тимски спортови во САД се откажуваат од милиони долари, одбивајќи поисплатливи договори, за нивните клубови да бидат поконкурентни во трката за шампионската титула следната сезона. 

Селекторот Јорданчо Давитков ќе има можност за првпат да ги види добрите и слабите страни на оваа наша селекција, која ќе има цел да се пласира во квалификациите за Светското првенство 2019 и за Евробаскетот 2021.

„Драго ми е што после подолго време ќе се видам со мојот добар пријател и ’цимер’ од времето кога игравме заедно во Пелистер, Бранко Мирковиќ, и што за противник добивме екипа која е ценета, и со која можеме да играме“ - коментира новиот предводник на Карпош Соколи. 

Македонскиот репрезентативец Љубомир Младеновски нема да биде во составот на МЗТ Скопје Аеродром за следната сезона, со оглед дека не ја прифати понудата на актуелниот првак за продолжување на досегашната соработка, информираше клубот на својата официјална интернет страна.

Повеќе артикли...

Регистрирајте се со вашето име и емаил адреса на нашиот сервис и бидете секогаш во тек со новости од Македонија и Светот.