Раџон Рондо си замина од Чикаго

Кошарка
Typography

Рондо постигнал договор со Њу Орлеанс и наскоро ќе потпише договор со оваа екипа објавија американските медиуми. Чикаго на 30 јуни се откажа од услугите на овој кошаркар по само една сезона и на негово место ги ангажира младиот плејмејкер Крис Дан.

Ронод пред Чикаго една сезона настапуваше и за Сакраменто, а во својата богата кариера играше и за Далас и Бостон каде помина најмногу време.

Минатата сезона за Рондо беше една од најлошите со просечни само 7.8 поени и 6.7 асистенции или пет помалку во однос на сезоната претходно.

Регистрирајте се со вашето име и емаил адреса на нашиот сервис и бидете секогаш во тек со новости од Македонија и Светот.