Младата кошаркарска репрезентација на Македонија доживеа тежок пораз во второто коло на Европското првенство (У20) Б дивизија во Орадеа, Романија. Во рамки на третото коло во групата Ц, избраниците на Мирче Петрески загубија од Грузија со 48:78 (полувреме 24:37).

Рондо постигнал договор со Њу Орлеанс и наскоро ќе потпише договор со оваа екипа објавија американските медиуми. Чикаго на 30 јуни се откажа од услугите на овој кошаркар по само една сезона и на негово место ги ангажира младиот плејмејкер Крис Дан.

Избраниците на селекторот Јорданчо Давитков одиграа подобро во споредба со првите два меча на гостувањето во Словачка во рамките на подготовките за претквалификациите за Светското првенство 2019.

Македонија ќе има уште еден претставник во меѓународните кошаркарски натпреварувања во новата сезона откако Работнички добил зелено светло од страна на европската куќа на кошарката за учество во ФИБА Европа купот. 

Комесарот на НБА лигата, Адам Силвер вчера истакна дека новата сезона ќе започне порано од предвиденото. Стандардниот датум е 27. октомври, но оваа сезона ќе стартува десет дена порано, односно на 17. октомври.

Повеќе артикли...

Регистрирајте се со вашето име и емаил адреса на нашиот сервис и бидете секогаш во тек со новости од Македонија и Светот.