Европскиот шампион Реал Мадрид го претстави своето трето и најдобро засилување во досегашниот дел од преодниот рок (по Ваљехо и Ернандес), а тоа е младинскиот шпански репрезентативец Дани Себаљос.

Давор Здравковски, младинскиот репрезентативец на Македонија, ќе ја промени средината и од нашата земја ќе замине да игра фудбал во Кипар, каде ќе го носи дресот на АЕЛ Лимасол.

Ноќва беа одиграни последните два натпревари од групната фаза на Голд Купот, натпреварување на Средна и Северна Америка. Мексико ја оправда улогата на фаворит и ја совлада селекцијата на Курасао со 2-0 (1-0) со головите на Сепулведа и Алварез.

Големиот талент на македонскиот фудбал Елиф Елмас кариерата ќе ја продолжи во Турција како играч на Фенербахче. Македонскиот репрезентативец од синоќа е во Истанбул каде ги средува последните детали пред да го стави потписот на договорот со турскиот гигант.

Македонскиот фудбалски првак Вардар ги одбројува часовите до реванш-натпреварот од квалификациите за Лигата на шампионите против Малме, а Бобан Николов, еден од најдобрите фудбалери на „црвено-црните“ посакува нов добар меч и пласман на најтрофејниот наш клуб во наредната фаза од ЛШ.

Напаѓачот на Реал Мадрид, Кристијано Роналдо, со голема веројатност нема да дојде со тимот во Скопје на натпреварот во Суперкупот на УЕФА против Манчестер Јунајтед.

Фудбалскиот клуб Милан е решен да се врати на врвот на италијанскиот и европскиот фудбал, па за таа цел веќе потроши повеќе од 200 милиони евра на засилувања ова лето и не планира да застане.

Повеќе артикли...

Регистрирајте се со вашето име и емаил адреса на нашиот сервис и бидете секогаш во тек со новости од Македонија и Светот.