Најактуелни новости по категорија

Европскиот шампион Реал Мадрид го претстави своето трето и најдобро засилување во досегашниот дел од преодниот рок (по Ваљехо и Ернандес), а тоа е младинскиот шпански репрезентативец Дани Себаљос.

Давор Здравковски, младинскиот репрезентативец на Македонија, ќе ја промени средината и од нашата земја ќе замине да игра фудбал во Кипар, каде ќе го носи дресот на АЕЛ Лимасол.

Македонскиот фудбалски првак Вардар ги одбројува часовите до реванш-натпреварот од квалификациите за Лигата на шампионите против Малме, а Бобан Николов, еден од најдобрите фудбалери на „црвено-црните“ посакува нов добар меч и пласман на најтрофејниот наш клуб во наредната фаза од ЛШ.

Младата кошаркарска репрезентација на Македонија доживеа тежок пораз во второто коло на Европското првенство (У20) Б дивизија во Орадеа, Романија. Во рамки на третото коло во групата Ц, избраниците на Мирче Петрески загубија од Грузија со 48:78 (полувреме 24:37).

Рондо постигнал договор со Њу Орлеанс и наскоро ќе потпише договор со оваа екипа објавија американските медиуми. Чикаго на 30 јуни се откажа од услугите на овој кошаркар по само една сезона и на негово место ги ангажира младиот плејмејкер Крис Дан.

Игор Пенов, македонскиот репрезентативец кој беше на поширокиот список на селекоторот Јорданчо Давитков, не е веќе дел од репрезентацијата.

Европската ракометна федерација денеска го објави деталниот распоред на мечеви од новата сезона во Лигата на шампиони.

Вардаровата ракометарка Јованка Радичевиќ е именувана за претседател на Советот за спорт на Црна Гора.

Унгарскиот шампион, Веспрем ја одби поканата и нема да учествува на Светското клупско ракометно првенство. Причината за оваа одлука е фактот што Супер Глоуб турнирот се совпаѓа со годишниот јубилеј на тимот.

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа назадуваше за 31 позиција на најновата ВТА ранг листа, па оваа недела ќе биде на 212. место меѓу најдобрите светски тенисерки.

Американската тенисерка Серена Вилијамс, изјави дека никогаш не играла тенис заради парите. Серена, која моментно не игра заради бременоста, воедно е најплатената тенисерка на денешницата, а многу спортски компании постојано ја бараат да биде нивно заштитно лице.

Шпанката Гарбине Мугуруса се рангира за втор пат во кариерата во финалето на Отвореното првенство на Велика Британија во тенис. 

Изминатите седмици шпекулациите дека Porsche ќе влезе во Формула 1, каде ќе се врати како снабдувач на мотори, станаа се посилни, особено откако шансите на брендот да се појави во Формула Е се намалија по потврдата на Audi дека го купил тимот на Abt.

Луис Хамилтон ја оствари една од најдоминантните победи во неговата кариера на трката за Големата Награда на Велика Британија на патеката Силверстоун, а Валтери Ботас се погрижи за еден-два победа за тимот на Mercedes.

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон ја освои пол-позицијата на трката за Големата награда на Велика Британија во Формула 1 шампионатот.

Регистрирајте се со вашето име и емаил адреса на нашиот сервис и бидете секогаш во тек со новости од Македонија и Светот.