Пире во лимон

Храна
Typography

Добар апетит!

Состојки:

1 карфиол
3 компири, излупени и исечкани
1 лажица путер
2 лажици павлака
1 лажица лук во прав
10 лимони
Сол, бибер, црвен пипер
Подготовка:

Гответе го карфиолот околу 10 минути, додека не омекне. Потоа ставете го во блендер. Компирот се вари, па се сечка, и се додава во блендерот, заедно со карфиолот. Додадете малку млеко, путер, павлака, лук, сол и бибер. Мешајте додека сите состојки не се соединат. Додадете уште млеко по потреба. Исечете во врвот на лимонот и издлабнете ја внатрешноста, додека не остане само кората. Измијте го и исушите, а потоа наполнете го со пире.

 

Регистрирајте се со вашето име и емаил адреса на нашиот сервис и бидете секогаш во тек со новости од Македонија и Светот.